Saluki Norge! Heading
Saluki - Norge
 
El-A'dini Jamila
Foto: Nils Juel Blix
Saluki - Qirmizi Illeana - Foto: Ingunn Solberg Eriksson
Qirmizi Illeana
Foto: Ingunn Solberg Eriksson
Aziz Ihsan
Aziz Ihsan
Foto: Renata Ewa Goel
Dabka's Dina Nazime
Dabka's Dina Nazime
Saluki - Badavie Internal Flame - - Foto: Joanna Engvik
Badavie Internal Flame
Foto: Joanna Engvik
Saluki - Qirmizi Intermezzo - Foto: Ingunn Solberg Eriksson
Qirmizi Intermezzo
Foto: Ingunn Solberg Eriksson
Salukier: El A'dini Janan & El A'dini Jazem
El A'dini Janan & El A'dini Jazem
Foto: Joanna Engvik
Saluki: El A'dini Kamilia
El A'dini Kamilia
Foto: Ingunn Solberg Eriksson
Saluki: Courtborne Chara Mar Chenit
Courtborne Chara Mar Chenit
Foto: Geir Land
El-A'dini Ahmari
Registreringer
Kull Valper Importer Fra
   2016
Amasoneland's 3. kull - "Viking" 3 + 4 Kabeerah Barahir Sverige
Amasoneland's 4. kull - "Midsummer" 1 + 4 Dabka's Secret Service Sverige
    Qirmizi Quinnton Sverige
    Qirmizi Quinnelle Sverige
    Davu Jumanji Lani Pegaah Ungarn
    Badavie Crown Jewel Sverige
    Al Sayad Parfait Isis Illa Biscotti USA
       
   2015
Qatiifah A-kull 3 + 4 Dabka's Qaiser Sverige
Vilje & Ve A-kull 5 + 7 Tazillah Ayham Aladdin Finland
Biscotti F-kull 1 + 3 Jinn-jinniya Al Djiibaajah Tyskland
Hala Angel A-kull 5 + 6 Aziz Pericles Finland
    Dhawati Batal Rigel Sverige
    Khalils Eijaadah Bint Wesper Sverige
    Badavie Yerico Sverige
       
   2014
Sinaxs D-kull 2 + 5 Midbar Kishuf Tarabin USA
Min Tera B-kull 2 + 4 Qirmizi Prosecco Sverige
Yazyasirah's A-kull 5 + 2 Sharwassim Cajib Sverige
Biscotti E-kull 4 + 5 Sharwassim Casim Sverige
Amasoneland's 2. kull - "Grieg" 2 + 3 Shirin Roya Mo'taqed Mojeze Sverige
    Hisilomes Lucan Sverige
    Halima Min El Akbar Frankrike
    Badavie Xantino Sverige
    Mwinda Zibiah New Zealand
   2013
Loveshack's A-kull 3 + 0 Ta'zim Hazna Hazimah Sverige
Biscotti D-kull 5 + 2 Ta'zim Hibah Hazirah Sverige
    Ghadiya Razuna al Firdous Frankrike
    Majo's Orion Sverige
    Matanah's Boaz Sverige
    Shirin Roya In'Aam Sverige
    Soheil Nour Basim Finland
    Badavie Who's That Girl Sverige
   2012
Amasoneland's S-kull 2 + 5 Abu Al Khayar Fariha Sverige
Sinaxs C-kull 5 + 2 Dabka's Napoleon Sverige
Caravan D2-kull 6 + 1 Noushzad Bintu al Bahri Tyskland
Talata B-kull 6 + 3 Noushzad Basim Badawi Tyskland
Elsto B-kull 3 + 4 Canapus Sanctus Nederland
   2011
Gehelas C-kull 6 + 2 Al A'lim Jawdat Sverige
Biscotti C-kull 3 + 3 Badavie Kapricorn Sverige
Talata A-kull 3 + 3 Dabka's Michelle Sverige
    Fatinah des Hauts de Heurteloup Frankrike
    Ibriz Ephrahim Sverige
    Jera Omri Hadi el Basher Belgia
    Sadaqa Layyenah Al Hawah Sverige
    Vapours Lalibelah Finland
    Yak Sverige
   2010
Basiirah A-kull 2 + 4 Arab Bahari's Shaadin Taliiq Frankrike
Caravan C2-kull 5 + 3 Ashira Al Noushafarin Østerrike
Noor Inca B-kull 5 + 3 Aziz Ihsan Finland
Min Tera A-kull 3 + 3 Badavie Ocean Pearl Sverige
Sinaxs B-kull 0 + 3 Badavie Paradise Express Sverige
Ellingsen A-kull 0 + 1 Bakht-Wa-Bishr Al Naqawa Russland
    Dabka's Konstantin Sverige
    Kehailan King Ciryatan Danmark
    Khalils Zubair Zafar Sverige
    Qirmizi Maybelline Sverige
    Xanadu Farms Red Hot Dollar USA
    Yashars Chimaira Ceres Sverige
   2009
Biscottis B-kull 1 + 5 Al-Shên Ebjad Sverige
Caravan B2-kull 4 + 3 Al-Shên Eu´djuubah Sverige
Elsto A-kull 4 + 3 Al-Shên Farhaan Sverige
Gehelas B-kull 4 + 4 Arab Bahari's Caliph-Yasir Frankrike
    Badavie Edonia Sverige
    Badavie Emina Sverige
    Japejukan No Empäs Tiijä Finland
    Dabkas Emira Sverige
    Galerita's Farinosa Sverige
    Shafaq Trussardi ibn Zandher Sverige
    Shafaq Tousseroq Ibn Zandher Sverige
    Shafaq Tamarind bint Piazolla Sverige
    Vapours Khadeijah Finland
   2008
Gehela's A-kull 3 + 6 Ritzas Safiy al Din Sverige
Caravan A2-kull 4 + 2 Volantes Chimaera Sverige
Courtbornes Sinaxs A-kull 2 + 3 Red Hawk's Aminah Rihana Sverige
El-A'dini O-kull 5 + 3 Omen Yaffa to Elsto-Khariz USA
    Mazra'e Gangall Dalwhinnie Sverige
    Mazra'e Gangall Lagavulin Sverige
    Qirmizi Jayyid Sverige
    Al Wathba Bahram Al Nadir Sverige
    Badavie Minastir Sverige
    Seadis Florence Nightingale Sverige
    Seadis Frisco Sverige
   2007
El-Adini N-kull 1+0 Arab Baharis Bahya Beide Frankrike
Zarand E-kull 2+4 Arab Baharis Baytor Abduullah Frankrike
All Sighthounds B-kull 3+2 Aziz Dayeman Finland
Biscotti Razali-kull 2+6 Badavie La Mystica Sverige
Ain Zafir C-kull 2+3 Badavie Latanya Sverige
Caravan Z-kull 3+5 Dalwhinnie Sverige
    Khalils Tarab Sverige
    Lagavulin Sverige
    Qirmizi Jayyid Sverige
    Seadis Drew Berrymore Sverige
    Tazillah Ilango-Khan Sverige
    Yashars Basiirah Esfand Sverige
   2006
Caravan Y-kull 2+5 Afking's Isis Al Carvan Sverige
de Lunduki H-kull 5+1 Badavie Internal Flame Canada
El-Adini M-kull 4+5 Badavie Gravello Sverige
Fjascho A-kull 4+3 Badavie Halfway To Heaven Sverige
    Badavie Here Comes The Sun Sverige
    Dabka's Dina Nazime Sverige
    Dervisch Cloudbusting Sverige
    Hisilome's Hidalgo Malek Sverige
    Min Ma-Sha Xandra Frankrike
    Min Arabi O'mina Sverige
    Qirmizi Illeana Sverige
    Qirmizi Intermezzo Sverige
    Dervisch Face Of A Genius Sverige
   2005
All Sighthounds A-kull 5+3 Arab Bahari’s Varah Wahimah Sverige
Caravan W-kull 2+3 Bel S’mbran Darby Sterling Silver Rose USA
Caravan X-kull 6+3 Daxlore Camran Storbrittania/
Frankrike
El-Adini L-kull 6+2 Khalils Parsifal Sverige
Noor Inca A-kull 6+3 Qharaolus Ani Al-Salah Al-Din Sverige
    Qharaolus Ani Entesaart Sverige
    Qirmizi Habanera Sverige
    Qirmizi Hateya Sverige
    Qirmizi Hinova Sverige
    Vapours Inca Brightstar Finland
   2004
Caravan U-kull 4+3 Badavie Delilah Sverige
Courtborne Chara-litter 2+6 Barakisch Parsa Zafar Sverige
El-Adini K-kull 1+3 Hisilome's Faraday Sverige
    Hisilome's Fatch Ruby Royal Sverige
    Khalils Naqib Nijasi Sverige
    Qirmizi Global Ambassador Sverige
    Seadis Bahiyah Sverige
    Shafaq Romantic's Ronya Sverige
    Twisty Marsh Kassitah Sverige
    Vapours Jedi Qui-Gon Finland
    Vapours Inca Indiana Finland
   2003
Caravan S-kull 4+3 Abu Baqr Ellah Tarife Sverige
Caravan T-kull 2+2 Al-Shên Saijdah Al Zarand Sverige
de Lunduki G-kull 2+5 Al Wathba Tammin Al-Hadiye Sverige
El-Adini J-kull 4+4 Khalils Moniet El Nefous Sverige
Yazid 3. kull 3+1 Kirman Ribah Finland
    Kirman Sabah Finland
    Kirman Thani Finland
    Ritzas Phantera Sverige
    Shafaq Piazzolla Pascal Sverige
    Shafaq Qhamel Qanun Sverige
    Shafaq Qiniya Qhadezh Sverige
    Shafaq Quattro Gashar Sverige
   2002
    Badavie Zoronto Sverige
    Bukhara Sverige
    Galerita's Lobelia Sverige
    Qirmizi Famenne Sverige
   2001
Caravan R-kull 3+4 Abu Baqr's Dokar Dirin Sverige
    Khalils Imam Ben Geshed Schariar Sverige
    Shafaq Nachtanz Jihna Sverige
    Shafaq Naqqa'ra Qhaddam Sverige
    Shafaq Nicole Effaté Sverige
    Shafaq Noelle Noor Sverige
    Vapours Inca Galaxy Sverige
    Qirmizi Eldey Sverige
    Qirmizi Eutophia Sverige
   2000
Sharqiy Shaman 2. kull 2+1 Barakisch Narm Xubi de Lunduki Sverige
    Red Hawk's Kamila Shahla Sverige
    Shafaq Cesar Manrique Sverige
    Shafaq Minelli Minsann Sverige
    Shafaq Mozart Melodie Sverige
   1999
Caravan Q-kull 3+4 Abu Baqr's Chara Mar Chara Sverige
Skalleberg 1. kull 4+2 Abu Baqr's Chub-Dana Sverige
Zarand D-kull 3+0 Kakadu Pink Robin Sverige
    Red Hawk's Shiva Iman Sverige
   1998
Caravan P-kull 3+5 Latif Min El Akbar Frankrike
Diva's Touch C-kull 2+3 Shafaq Lahna la Dafne Sverige
Yazid 2. kull 2+2 Shafaq Landante Laqiq Sverige
Zarand C-kull 1+0    
   1997
Caravan O-kull 2+4 Benhaze Al Khaamisah Polen
El-Adini I-kull 1+3 Jehudiel Moon Shadow Frankrike
Zarand 2.-kull 1+5    
   1996
Al Fa'ilah's C-kull 5+3    
Diva's Touch B-kull 3+2    
Schei D-kull 2+2    
   1995
Zarand 1.-kull 4+2    
   1994
Al Fa'ilah's B-kull 3+3    
Caravan N-kull 4+2    
El-Adini H-kull 3+2    
Schei C-kull 3+2    
   1993
Caravan M-kull 2+4 Asayaad Jiruwan El Caravan England
Caravan L-kull 6+2    
Courtbornes Azur-kull 3+5    
Diva's Touch A-kull 4+3    
El-Adini G-kull 1+2    
El-Adini F-kull 1+1    
   1992
Ahzuri A-kull 1+3 Al-Yaman Malak Al Caravan New Zealand
Al Fa'ilah's A-kull 3+5 Miskanda Habiikah England
El-Adini E-kull 3+5    
Schei B-kull 3+2    
   1991
Du Ja'arid K-kull 1+5    
El-Adini D-kull 3+3    
Schei A-kull 2+5    
Sharqiy Shaman 1. kull 3+3    
Stuve 2+3    
Zolba C-kull 5+7    
   1990
Caravan H-Kull 2+3 Kiabe Tania Australia
Courtbornes Achet-kull 3+0    
Du Ja'arid J-kull 0+5    
Jensen 2+2    
Royal de Pomuki 7. kull 6+3    
   1989
Aljazhir B-kull 3+3    
du Ja'arid H-kull 5+0    
El-Adini B-Kull 4+1    
Miquesia B-kull 1+3    
Royal de Pomuki 6. kull 0+1    
Seaview B-kull 2+3    
   1988
Caravan G-Kull 3+4    
Courtborne L-kull 4+2    
du Ja'arid D-kull 3+3    
El-Adini A-Kull 1+4    
Seaview A-kull 3+2    
Zolba A-kull 6+3    
   1987
Aljazhir A-kull 2+3 Burydown Shakilah Suh Sang England
Ben Shimal 4. kull 6+2    
Caravan F-Kull 5+4    
Royal de Pomuki 5. kull 4+2    
Sapfo 3+4    
   1986
Er-Si-Ma Grand Prix-kull 5+3 Realim Rosso England
Gambler A-kull 4+4    
Larsen A-kull 5+5    
Miquesia 1. kull 3+3    
Schwima A-kull 4+3    
   1985
Ben Shimal 3. kull 2+1    
Caravan E-Kull 3+3    
Caravan D-Kull 3+2    
Con Calore C-kull 6+3    
Con Calore A-kull 3+4    
du Ja'arid B-kull 3+2    
Yazid 1. kull 1+3    
   1984
Gamax D-kull 0+2 Al Caliphs Jehaz Stall Joker England
Sha-Kiin A-kull 1+1    
   1983
Caravan C-Kull 3+3 Wenarjas Yad-Rafta Sverige
Courtborne Zaf-kull 0+3    
Gamax C-kull 1+4    
Gamax B-kull 3+4    
Royal de Pomuki 4. kull 1+2    
Royal de Pomuki 3. kull 4+4    
Tokemo A-kull 2+4    
   1982
Ben Shimal 2. kull 3+3    
Caravan B-Kull 2+4    
Gamax A-kull 2+5    
Trollborgen C-kull 5+4    
Vige's T-kull 2+4    
   1981
Caravan A-Kull 4+2    
du Ja'arid A-kull 4+2    
Frantzen 3+3    
Heckmann 1+6    
Royal de Pomuki 2. kull 2+6    
   1980
Courtborne 1. kull 1+3    
   1979
El Cariba 6+2    
Trollborgen B-kull 4+6    
   1978
Royal de Pomuki 1. kull 3+7    
Trollborgen A-kull 3+6    
   1977
Ben Shimal 1. kull 6+3    
Gangfløt 2+3    
Norstad 3+4    
Rødsand 1+4    
Viges E-kull 0+2    
   1976
Jaco's A-kull 4+7 Starfoil of Daxlore England
Norvald W-kull 1+2    
Terra Whisetta A-kull 1+4    
   1975
Henriksen 1. kull 4+3    
   1974
El-Mambee B-kull 6+2    
Meviks A-kull 2+2    
Viges S-kull 3+4    
   1973
El-Mambee A-kull 4+6    
Viges H-kull 2+5    
   1972
Al-Wintars K-kull 2+1 Nor-Jo's Cassim Canada
El-Shebara 2+5    
   1971
Nordkroken 6. Kull 4+5 Tahawi Timna England
   1970
Con Calore G-kull 4+4    
Nordkroken 5. Kull 2+5    
Viges 2. kull 5+3    
   1969
   1968
Nordkroken 4. Kull 2+4    
   1967
    Danaelii Chasida-El-Jemile Sverige
   1966
    Stensedals Starlight Danmark
   1965
Major 3+3    
Viges 1. kull 3+2    
Ørmali 6+1    
   1964
Nordkroken 3. Kull 3+2    
   1963
   1962
Bjørnrud 5+1 Ibinores Inkosana Sverige
Nordkroken 2. Kull 2+4    
   1961
Nordkroken 1. Kull 0+5 Ibinores Hima Sverige
   1960
    Ibinores Gazetta Sverige